Ny tolkning til NEK 400:2028, Tolkning 11, beskriver at tilførsel fra nettselskap skal kobles til 3-pol inntaksbryter i hovedtavlen.

Formålet er å opprettholde at N-leder i anlegget har en ubrutt varig forbindelse til jord. Avviket fra de generelle kravene til allpolig frakobling, inkludert N-leder der denne er i bruk, er begrunnet med at det vil være marginal potensialforskjell mellom N og PE i hovedtavlen og dermed ubetydelig fare for berøringsspenning.

NK64 har senere bekreftet at 3-pol inntaksbryter i nettforsyningen også kan benyttes selv om ikke anlegget har flere strømforsyningsenheter. Ved bruk at 3-pol inntaksbryter vil hovedtavlen være godt forberedt for tilkobling av en fremtidig intern strømkilde i samsvar med Tolkning 11.


Tavleforeningen erfarer at bruk at 3-polt inntaksbrytere ofte er gjenstand for diskusjoner med installatører, konsulenter og aggregatleverandører som ikke er tilstrekkelig kjent med løsningsprinsippene Tolkning 11.

For å kommunisere og forklare valg av 3-pol brytere til sine oppdragsgivere, kan følgende tekst være til hjelp for tavleprodusenter i skriftlig dialog, f.eks. i tilbudsbrevene:

Retningslinjer for Inntaksmetode B (< 1250A)

Hovedtavlen er konstruert for flere parallelle strømforsyningsenheter i samsvar med NEK 400:2018, Tolkning 11, Figur 3 og 4 for inntaksmetode B (ref. NEK 399).

Tolkning 11 beskriver 3-polt inntaksbryter for 4-leder nettforsyning (3 faser +PEN) og 4-polt bryter for 5-leder tilførsel fra intern strømkilde (f.eks. aggregat) (3 faser +N+PE)


3-polt inntaksbryter i nettforsyningen kan benyttes selv om tavlen ikke forsynes fra flere strømkilder.

Retningslinjer for Inntaksmetode C (>1250A)
Hovedtavlen er konstruert for flere parallelle strømforsyningsenheter i samsvar med NEK 400:2018, Tolkning 11, Figur 5 for inntaksmetode C (ref. NEK 399).

Tolkning 11 beskriver 3-polt inntaksbryter for 5-leder nettforsyning (3 faser +N+PE) og 4-polt bryter for 5-leder tilførsel fra intern strømkilde (f.eks. aggregat) (3 faser +N+PE).

3-polt inntaksbryter i nettforsyningen kan benyttes selv om tavlen ikke forsynes fra flere strømkilder.

Det skal benyttes 5-leder kanalskinnesystem mellom nettstasjon og hovedfordeling.

 

07.11.2021
Hans-Petter Nybakk




TAVLEFORENINGEN

MELD DEG PÅ NYHETSBREV HER

Tlf: 67 52 60 10

Postadresse:  Postboks 9355, Grønland, 0135 Oslo
Besøksadresse: Schweigaardsgate 10, 3. etg., 0185 Oslo
E-post: post@tavleforeningen.no


Content © Tavleforeningen. Webdesign ©2023 Web Norge.
Brukerpreferanser for informasjonskapsler
Vi bruker informasjonskapsler for å sikre at du får den beste opplevelsen på nettstedet vårt. Hvis du avslår bruken av informasjonskapsler, kan det hende at denne nettsiden ikke fungerer som forventet.
Aksepter alle
Avslå alle
Analytics
Verktøy som brukes til å analysere dataene for å måle effektiviteten til et nettsted og for å forstå hvordan det fungerer.
Google Analytics
Aksepter
Avvis
Google Analytics
Aksepter
Avvis
Sporing
Unknown
Aksepter
Avvis
Annonsering
Hvis du godtar, vil annonsene på siden bli tilpasset dine preferanser
Google Ad
Aksepter
Avvis
Lagre